loading

Przemysł 4.0: stały postęp firmy Marcegaglia w kierunku zbudowania inteligentnej fabryki przyszłości

1 października 2020 r

Przemysł 4.0: stały postęp firmy Marcegaglia w kierunku zbudowania inteligentnej fabryki przyszłości

Inteligentna, prężna i zintegrowana fabryka, w której wszystkie elementy ściśle ze sobą współgrają na drodze do wzbogacenia firmy za pośrednictwem innowacji.

 

Taki obraz firmy Marcegaglia wyłania się z webinarium „Sieci inteligentnych fabryk przyszłości – włoska droga do przemysłu 4.0 w czasie przyznawania funduszy na odbudowę”, zorganizowanego przez Cluster Fabbrica Intelligente we współpracy z Pathfinder Cisco i przy wsparciu Industria Italiana.

 

W imieniu grupy Marcegaglia przemawiał Livio Bonatti, menedżer ds. infrastruktury sieci ICT. „Nasza firma może być uważana za prawdziwego pioniera stali 4.0: doskonałym przykładem są tu wszystkie działania logistyczne zakładu w Rawennie, największego w całej grupie. Dok portu został w pełni scyfryzowany, a dzięki całkowitemu zasięgowi sygnału Wi-Fi nasi operatorzy mogą śledzić na swoich palmtopach wszystkie działania załadunkowe i rozładunkowe, które odbywają się na statkach. Logistyka wewnątrzzakładowa również została zautomatyzowana za pośrednictwem samonapędowych przenośników AGV, służących do transportu zwojów z jednej linii produkcyjnej na drugą. To tylko dwa z licznych zastosowań wzajemnych połączeń, które zostały opracowane w obrębie naszego łańcucha dostaw”.

 

Bonatti wyjaśnił, że „szersze spojrzenie pozwala nam określić cztery filary naszej inteligentnej fabryki: Sieć fabryczna, bezprzewodowe rozwiązania w fabryce, bezpieczeństwo fabryki oraz IoT (Internet rzeczy). Pierwszy filar cechuje się jednorodnością zakładowej infrastruktury sieciowej na wyposażeniu przemysłowym, w ramach której kluczową rolę odgrywa bezpieczeństwo komputerowe. Dodatkowym elementem jest tu segmentacja na sieci VLAN i zastosowanie unikalnego planu adresów IP.

Z drugiej strony, w dziedzinie rozwiązań bezprzewodowych, Marcegaglia zunifikowała swoją infrastrukturę, zmieniając częstotliwość krytycznych sieci zakładowych na 5 GHz i integrując zakładowe sieci bezprzewodowe z siecią korporacyjną”.

 

„W tym kontekście równie ważne jest bezpieczeństwo”, zauważył Bonatti: „Właśnie dlatego scentralizowaliśmy cały sprzęt i polityki z nim związane, kontrolując przepływ zakładowy i dostępy w obrębie całej infrastruktury informatycznej.

Jeśli zaś chodzi o Internet rzeczy, rozpoczęliśmy proces ekstrakcji danych, wdrożony już w zakładzie w Forlì – pozwoli nam on ściślej kontrolować przepływ wszystkich informacji w grupie”.

 

Dzięki tym technologicznym osiągnięciom Marcegaglia potwierdza swoją pozycję lidera zarówno przemysłu stalowego, jak i przemysłu 4.0.

Kontakt

MARCEGAGLIA KLUCZBORK
Ligota Dolna – ul. Przemysłowa 1
46-200 Kluczbork, Poland
phone +48 77 45 98 200
fax +48 77 45 98 201
kluczbork@marcegaglia.com

MARCEGAGLIA PRASZKA
ul. Kaliska 72 – 46-320
Praszka – Poland
phone +48 34 350 15 00
fax +48 34 350 15 01
praszka@marcegaglia.com

Zasubskrybuj Newsletter

Share on:

Comments are disabled.